Medzinárodný festival Marché

Dychová hudba (DH) Prakovčanka z Prakoviec sa počas svojej tridsaťtriročnej existencie zúčastnila mnohých súťaží, prehliadok, festivalov doma i v zahraničí.

Tentoraz sa pod vedením jedinej dirigentky dychovej hudby na Slovensku Viery Vojtilovej predstavila na XI. ročníku medzinárodného festivalu dychových hudieb v talianskom regióne Marché. Na pomoc so sebou vzali aj mladé mažoretky Prima z Krompách.

Počas päťdňového festivalu vystúpili po boku talianskych dychových hudieb a mažoretkových kolektívov v mestách Petriolo, Loro Piceno, Visso, Montecavallo a Pievatorina. „Snažili sme sa urobiť všetko pre to, aby sme sa festivalu mohli zúčastniť. Poctivo sme skúšali. Do programu sme zaradili aj populárne skladby od Franka Sinatru, Michaela Jacksona, The Beatles a ďalších, aby sme oslovili čo najširšie publikum. A veru, oplatilo sa,“ uviedla V. Vojtilová.

Záverečný megakoncert

Vyvrcholením festivalu bol pochod starobylým mestečkom Petriolo v sprievode štyroch dychových hudieb a mažoretiek, v ktorom slovenské farby hájila DH Prakovčanka a mažoretky Prima. Na večernom koncerte opäť oba kolektívy predviedli to najlepšie zo svojho umenia a tóny jednej z krásnych skladieb – Besame mucho – dvíhali publikum zo stoličiek a všetci kričali bravó. To ešte nikto netušil, akej pocty sa dostane našej jedinej dirigentke. Organizátori festivalu V. Vojtilovú vyzvali, aby oddirigovala záverečnú spoločnú skladbu festivalu Brasilia Carnaval. „Sú to neopísateľné zážitky. Každý vedel, že sme zo Slovenska, kričali Slovakia, Slovakia! Bolo to naozaj veľmi emotívne zakončenie celého festivalu. Rozlúčili sme sa slovami, že na budúci rok ich veľmi privítame na našom festivale Prakofest“, dodala V. Vojtilová.

[button style=“btn-default btn-lg“ icon=“glyphicon glyphicon-share“ align=“left“ type=“link“ target=“true“ title=“článok v novinách“ link=“https://spis.korzar.sme.sk/c/5499631/talianom-zahrali-hity-sinatru-aj-beatles.html“ linkrel=““]